Студентски календар

Септември 2019
MoTuWeThFrSaSu
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Октомври 2019
MoTuWeThFrSaSu
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

11.10.2019 Национален празник – неработен ден (Ден на народното востание)

23.10.2019 Национален празник – неработен ден (Ден на македонската револуционерна борба)

01.10.2019 Почеток на академска 2019/20 година / Почеток на зимски семестарНоември 2019
MoTuWeThFrSaSu
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

18.11.2019 - 23.11.2019 Колоквиумска недела


Декември 2019
MoTuWeThFrSaSu
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

09.12.2019 Национален празник (неработен ден) (Св. Климент Охридски – Патронен ден на Универзитетот Св. Климент Охридски – Битола (празникот е 08.12., но бидејќи е во недела се прославува во понеделник))Јануари 2020
MoTuWeThFrSaSu
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

01.01.2020 Празник – неработен ден (Нова година)

06.01.2020 Празник – неработен ден само за припаднниците од православна вероисповед (Бадник, ден пред Божиk)

07.01.2020 Национален празник - неработен ден (Првиот ден на Божиќ)

27.01.2020 - 14.02.2020 Испитна сесија

13.01.2020 - 18.01.2020 Колоквиумска недела


Февруари 2020
MoTuWeThFrSaSu
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

17.02.2020 Почеток на летниот семестарМарт 2020
MoTuWeThFrSaSu
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Април 2020
MoTuWeThFrSaSu
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

06.04.2020 - 11.04.2020 Колоквиумска недела

17.04.2020 Празник (неработен ден само за верниците од православна вероисповед) (Велики Петок, пред Велигден)

20.04.2020 Национален празник (неработен ден) (Вториот ден на Велигден)Мај 2020
MoTuWeThFrSaSu
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

01.05.2020 Национален празник (неработен ден) (Ден на трудот)

26.05.2020 - 30.05.2020 Колоквиумска недела

25.05.2020 Национален празник (неработен ден) (Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј (празникот е 24.05., но бидејќи е во недела се прославува во понеделник))


Јуни 2020
MoTuWeThFrSaSu
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

01.06.2020 - 20.06.2020 Испитна сесија

05.06.2020 Празник (неработен ден само за верниците од православна вероисповед) (Духовден, петок пред Духовден)Јули 2020
MoTuWeThFrSaSu
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Август 2020
MoTuWeThFrSaSu
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

03.08.2020 Национален празник (неработен ден) (Илинден (празникот е 02.08., но бидејќи е во недела се прославува во понеделник))

28.08.2020 Празник (неработен ден само за верниците од православна вероисповед) (Успение на Пресвета Богородица)Септември 2020
MoTuWeThFrSaSu
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

08.09.2020 Национален празник (неработен ден) (Ден на независноста)

10.09.2020 - 30.09.2020 Испитна сесија

30.09.2020 Крај на академската 2019/2020 година*Термините за организирање на колоквиумските недели во рамките на семестрите, како и термините за организирање на испитните рокови, во Студентскиот календар, се индикативни. Истите, како официјални термини, самостојно се дефинираат од единиците на Универзитетот.
Scroll to Top