Студентски календар

Септември 2018
MoTuWeThFrSaSu
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Октомври 2018
MoTuWeThFrSaSu
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

11.10.2018 Национален празник – неработен ден (Ден на народното востание)

23.10.2018 Национален празник – неработен ден (Ден на македонската револуционерна борба)

01.10.2018 Почеток на академска 2018/19 година / Почеток на зимски семестарНоември 2018
MoTuWeThFrSaSu
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

12.11.2018 - 17.11.2018 Колоквиумска недела


Декември 2018
MoTuWeThFrSaSu
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

08.12.2018 Национален празник (неработен ден) (Св. Климент Охридски – Патронен ден на Универзитетот Св. Климент Охридски – Битола)Јануари 2019
MoTuWeThFrSaSu
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

01.01.2019 Празник – неработен ден (Нова година)

07.01.2019 Национален празник - неработен ден (Првиот ден на Божиќ)

28.01.2019 - 14.02.2019 Испитна сесија

14.01.2019 - 19.01.2019 Колоквиумска недела


Февруари 2019
MoTuWeThFrSaSu
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

15.02.2019 Почеток на летниот семестарМарт 2019
MoTuWeThFrSaSu
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Април 2019
MoTuWeThFrSaSu
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

26.04.2019 Празник (неработен ден само за верниците од православна вероисповед) (Велики Петок, пред Велигден)

29.04.2019 Национален празник (неработен ден) (Вториот ден на Велигден)

08.04.2019 - 13.04.2019 Колоквиумска неделаМај 2019
MoTuWeThFrSaSu
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

01.05.2019 Национален празник (неработен ден) (Ден на трудот)

27.05.2019 - 01.06.2019 Колоквиумска недела

24.05.2019 Национален празник (неработен ден) (Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј)


Јуни 2019
MoTuWeThFrSaSu
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

10.06.2019 - 29.06.2019 Испитна сесија

14.06.2019 Празник (неработен ден само за верниците од православна вероисповед) (Духовден, петок пред Духовден)

04.06.2019 Национален празник (неработен ден) (Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам)Јули 2019
MoTuWeThFrSaSu
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Август 2019
MoTuWeThFrSaSu
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

02.08.2019 Национален празник (неработен ден) (Илинден)

28.08.2019 Празник (неработен ден само за верниците од православна вероисповед) (Успение на Пресвета Богородица)Септември 2019
MoTuWeThFrSaSu
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

09.09.2019 Национален празник (неработен ден) (Ден на независноста (празникот е 08.09., но бидејќи е во недела се прославува во понеделник))

02.09.2019 - 21.09.2019 Испитна сесија

30.09.2019 Крај на академската 2018/2019 година*Термините за организирање на колоквиумските недели во рамките на семестрите, како и термините за организирање на испитните рокови, во Студентскиот календар, се индикативни. Истите, како официјални термини, самостојно се дефинираат од единиците на Универзитетот.
Scroll to Top